Strona główna Jednolitego Systemu Antyplagiatowego pozwala na sprawne poruszanie się po witrynie umożliwiając użytkownikowi szybkie przejście do najważniejszych podstron i opcji systemu.

Sekcja A Zawiera menu szybkiego dostępu do strony głównej JSA oraz otwieranych w nowych kartach przeglądarki: Aktualności, najczęściej zadawanych pytań (FAQ), Bazy Wiedzy systemu, gdzie można znaleźć instrukcje poruszania się w systemie oraz link zewnętrzny do systemu zgłoszeń Helpdesk OPI PIB.
Sekcja B
Opcje logowania do interfejsu JSA, którego szerszy opis znajduje się tutaj.
Sekcja C
Przewinięcie widoku strony do podglądu menu szybkiego dostępu, opisane poniżej.
Górny prawy róg
Ponad sekcją A znajdują się opcje dostosowania wyglądu strony: zmiana języka strony (wersja polska i angielska), zmiana czcionki oraz kontrastu strony.

Sekcja C

Obszar A Szybki podgląd opublikowanych Aktywności oraz przycisk „Wszystkie wpisy” otwierający w nowej karcie przeglądarki stronę z komunikatami JSA.
Obszar B
Przyciski otwierające w nowej karcie przeglądarki najczęściej odwiedzane podstrony systemu: FAQ czyli spis najczęściej zadawanych przez użytkowników pytań, Baza Wiedzy czyli podręcznik użytkownika systemu zawierający instrukcje poruszania się po systemie, Pomoc czyli system zewnętrzny zgłoszeń Helpdesk OPI PIB.
Prawy dolny róg
Poniżej obszaru B, w prawym dolnym rogu wyświetlana jest aktualna wersja systemu. Zmiany wprowadzane do systemu w kolejnych wdrożeniach można sprawdzić tutaj.
Środek na dole
Linki otwierające się w nowej karcie przeglądarki kierujące do stron: O JSA czyli głównych informacji dotyczących systemu, Podstawy prawne gdzie można znaleźć przepisy prawa, na podstawie których powołane zostało i funkcjonuje system, Regulamin systemu, w którym można znaleźć m.in. zasady przetwarzania danych wprowadzonych do systemu, POL-on czyli odnośnik do strony systemu POL-on, ORPPD czyli link do informacji dotyczących Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, DEMO czyli odnośnik do wersji testowej systemu, Mapa strony czyli link do mapy zawartości strony systemu.