Tak. Od wersji 2.13.0 JSA jest zintegrowane z POL-on 2.0. i pobiera pełną listę osób ubiegających się o stopień doktora, o ile dane z POLon mają status poprawnie wprowadzonych.
Lista ta wyświetlana jest pod Instytucją, w kontekście Instytucji prowadzącej lub współprowadzącej szkołę doktorską oraz Instytucji prowadzącej postępowanie awansowe.
W systemie wyświetlani są wszyscy aktywni doktoranci, tj. tacy, którzy nie posiadają daty skreślenia, daty zakończenia kształcenia (w przypadku uczestników szkół doktorskich) lub daty nadania stopnia, daty odmowy lub umorzenia postępowania (w przypadku pozostałych osób ubiegających się o stopień doktora).
Wraz z wersją systemu v1.0.9 wprowadzono tzw. filtry domyślne, które pozwalają na bardziej efektywną pracę na badaniach, których dane uległy zmianie w ciągu ostatnich 30 dni. Jeżeli użytkownik chce znaleźć starsze badanie wystarczy zmienić filtrowanie po dacie ostatniej zmiany. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie o liście badań.
System w procesie ekstrakcji tekstu z załączonych plików wycina treść zawartą w nagłówkach i stopkach dla plików .docx i .odt, dzięki czemu nie są one brane pod uwagę podczas badania antyplagiatowego.
Praca badana w systemie JSA nie jest pobierana do żadnej bazy referencyjnej, a zatem nie ma najmniejszego ryzyka, że druga próba badania wykaże wysokie PRP i autoplagiat względem poprzednio badanego pliku.
Do momentu opublikowania pracy dyplomowej w Internecie lub wgrania do bazy ORPPD (jako pracy obronionej) nie będzie się ona znajdować w źródłach, które są przeszukiwane przez JSA w poszukiwaniu plagiatu. Bazy referencyjne, które są przeszukiwane przez system JSA to baza aktów prawnych, polski Internet i elementy światowego Internetu oraz ORPPD.
Aby wyświetlić listę studentów podczas wypełniania metryki należy poprawnie wybrać jednostkę oraz kierunek, na który uczęszcza autor pracy dyplomowej.
Jeżeli pomimo poprawnego wyboru kierunku nazwisko nie wyświetla się, należy zwrócić się do Administratora POL-on na swojej uczelni z pytaniem, czy student jest poprawnie wprowadzony do systemu POL-on i posiada status aktywnego.
W takim wypadku można też wprowadzić dane autora ręcznie przy zaznaczeniu opcji "Autora nie ma w POL-on".
Formularz nowego badania jest zbudowany w ten sposób, że kolejne pola aktywowane są po wyborze wartości wcześniejszego, jak pokazuje grafika poniżej. Dane do formularza pobierane są z systemu POL-on 2.0.
Istnieją trzy możliwości wprowadzenia Promotora (lub Recenzenta):
1. Promotor(Recenzent) z naszej uczelni
Kiedy Promotorem jest pracownik naszej uczelni należy wybrać nazwisko promotora z listy rozwijalnej. https://jsa-cp.opi.org.pl/faq/jak-poprawnie-uzupelnic-pole-promotorrecenzent-w-metryce-badania/
2. Promotor(Recenzent) z innej uczelni
Kiedy Promotorem jest pracownik innej uczelni nieposiadający konta w systemie JSA w kontekście naszej uczelni, należy wybrać tę instytucję, w kontekście której Promotor posiada konto, po czym wybrać Promotora z listy rozwijalnej tej uczelni.
Promotor będzie widział badanie na swoim koncie w kontekście wybranej uczelni. Jeżeli po przesłaniu pracy do badania zostanie mu utworzone konto na naszej uczelni, to badanie to wyświetli się również na nowym koncie.
3. Promotor(Recenzent) nie jest pracownikiem żadnej uczelni, nie posiada też konta w JSA
Kiedy Promotor nie posiada konta w systemie JSA można wprowadzić go do metryki, należy jednak pamiętać, że ręczne wprowadzenie danych spowoduje brak możliwości dalszej obsługi badania przez wskazaną osobę. W takim wypadku zaznacza się pole "Promotora nie ma w POL-on lub JSA", a następnie wpisuje dane dotyczące osoby promotora: stopień/tytuł, imię, nazwisko.
Rekomendowanym rozwiązaniem w tej sytuacji jest założenie konta zgodnie z instrukcją Helpdesku.
Tak, prace napisane w języku obcym również można i należy poddawać badaniu w systemie.
Podczas zakładania metryki należy wybrać język, w którym napisana została praca (aktualnie są to następujące języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski, rosyjski, ukraiński, włoski oraz możliwość wybrania wartości "inny").
Tak, pod warunkiem, że plik zostanie poprawnie przygotowany.
Należy upewnić się, że ustawiono prawidłowe kodowanie (UTF8) i wybrano właściwą czcionkę do prezentacji znaków. Ze względu na dużą liczbę potencjalnie prawidłowych rozwiązań należy przeprowadzić samodzielny test jakości wygenerowanego dokumentu. W tym celu należy otworzyć wygenerowany dokument np. PDF w czytniku takich dokumentów, następnie zaznaczyć fragment treści pracy dyplomowej zawierający polskie znaki diakrytyczne, skopiować go i wkleić do najprostszego edytora tekstowego np. Notatnika. Jeśli znaki diakrytyczne pozostały we wklejonym fragmencie oznacza to, że zastosowany sposób kodowania i kompilacji dokumentu jest prawidłowy.
Przycisk "Nowa próba" może być wyłączony w przypadku, gdy Administrator systemu wprowadził zmiany w Ustawieniach dla instytucji/jednostki.
Dotyczy to zmian takich jak: dodanie wykluczeń tekstu, zmiana poziomu podobieństwa, zmiana domyślnych parametrów wyniku. W takim wypadku mogą Państwo ponownie założyć badanie dla danej pracy, gdyż jest to uzasadnione zmianą ustawień.
Informujemy, że od stycznia 2019 roku udostępniono wersję produkcyjną systemu, w której sprawdzanie prac dyplomowych jest obowiązkowe.
Wersja demo systemu jest środowiskiem testowym i służy do sprawdzania systemu, prowadzenia szkoleń itp. Jednocześnie informujemy, że czas sprawdzania prac w systemie demo nie jest analogiczny do sprawdzania prac w wersji produkcyjnej systemu.
System może wykrywać błąd kodowania bądź samego pliku. Należy upewnić się czy praca jest poprawnie kodowana do Base64, czy plik jest zapisany w UTF-8 lub czy nie jest w jakiś sposób uszkodzony.
Nie trzeba wykonywać żadnych akcji. Badanie automatycznie, maksymalnie w ciągu 12 godzin, wejdzie ponownie do kolejki badań.
Zgłoszenie błędów z badaniami należy założyć w systemie Helpdesk po upływie tego czasu lub po 24 godzinach od zmiany statusu na "Badane". Należy umieścić numer badania i numer próby.
Tak. Wynik badania tego samego tekstu w różnych rozszerzeniach może wykazać różnice szczególnie w części statystycznej ale także w wynikach PRP. Wynika to z różnego przetwarzania (parsowania) tekstu przez narzędzia użyte w algorytmie detekcji. Najbardziej widoczne różnice można zauważyć pomiędzy wersją doc(x) a pdf. Z tego powodu zalecamy instytucjom ujednolicenie formatu prac dyplomowych do jednego rozszerzenia plików.
Dostęp do pracy dyplomowej oraz wyników jej badania ma Promotor pracy dyplomowej i to on uznaje czy praca jest plagiatem czy też nie, ostateczna decyzja należy do niego.
System JSA służy jedynie jako wsparcie pracy weryfikacyjnej promotora.
Tak. Badania zlecone poprzez REST API są widoczne w interfejsie JSA.
Nie. Na dzień dzisiejszy system JSA nie posiada funkcjonalności, która umożliwiałaby przesłanie pracy do repozytorium ORPPD.
Prace badane w systemie nie są również w żaden sposób zapisywane w bazach referencyjnych, a więc badając plik w nowej próbie system nie wykaże autoplagiatu do poprzedniej próby (do momentu opublikowania pracy w Internecie lub przesłania do ORPPD praca nie wchodzi w skład tekstów, do których porównywane są pliki).
JSA powstaje zgodnie z aktualnymi zapisami Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dane wprowadzane do JSA są danymi podstawowymi badanej pracy, są to: autor, jednostka, w ramach której praca ma być broniona, promotor i recenzent oraz sam plik pracy. Prawo do wglądu w te dane ma promotor.
System przeprowadza badanie antyplagiatowe pisemnej pracy dyplomowej.
Po przesłaniu pracy do badania następuje wyekstrahowanie z pliku samego tekstu, to znaczy pozbawionego formatowania czy elementów graficznych. Oznacza to, że obiekty inne niż tekst są pomijane przez algorytm systemu i nie podlegają badaniu antyplagiatowemu, które wykonuje system. Przesyłając pracę do badania należy upewnić się, że spełnia ona wymagania techniczne stawiane przez system (patrz rozdział VIII Regulaminu).
Maksymalny rozmiar przesłanego pliku pracy pisemnej przesłanej do badania to 60MB, przy czym w jednej próbie można dodać wiele plików, których suma rónież nie przekroczy 60MB.
Zdjęcia/schematy/wykresy przed wstawieniem do pracy dyplomowej należy zmniejszyć w programie graficznym, aby ograniczyć rozmiar pliku z pracą dyplomową (zaleca się, aby pojedynczy rys. nie przekraczał 100KB). UWAGA! Zmniejszanie w edytorze tekstu zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym nie powoduje zmniejszenia wielkości pliku ze zdjęciem!
Tak. Na formularzu badania następujące dane są podpowiadane z POL-on: Jednostka, Kierunek, Autor, Promotor, Recenzent.
Badanie dotyczy jednej pracy dyplomowej. W nim zapisywane są wszystkie metadane składające się na metrykę badania, a więc: tytuł pracy, autorzy, promotorzy, recenzenci pracy i pliki z treścią pracy.
Każdorazowe dodanie i wysłanie pliku z treścią pracy do analizowania tworzy nową próbę.
Dla każdej pracy dyplomowej tworzone jest jedno badanie (w którym wypełniana jest metryka z metadanymi pracy), w ramach którego można wykonywać kolejne próby badania.
Należy założyć nowe badanie wypełniając metrykę badania, następnie dołączyć plik(i) pracy dyplomowej i wysłać do badania. Zlecenia badania można dokonać od strony interfejsu JSA w zakładce Badania z menu bocznego lub za pośrednictwem usługi REST API.